Perşembe, Ağustos 25, 2011

Bayramda yolu Viyana´ya düsecekler icin tavsiyeler-2 , Ulasım


Viyana' ya geldiginizde ihtiyacagız olmayacak seylerden biri de taksi olacak. Sehirde toplu taşımacalık ,belki de dünyadaki en düzenli sıstemlerden biri. Alacagınız biletlerle, TABAK levhasi bulunan tekel bayilerinde ya da tüm metro duraklarındaki makinalardan alacagınız biletlerle sehirdeki tramvay, metro ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Araclara binerken herhangi bir bilet gösterme ya da metro istasyolanlarında turnnikilerde de, insan akısının hızlanması ıcın bunlar kaldırılmıs. Diger bir kolaylıkta tüm vasıtalarda her kapıdan binip, inebilmeniz.
Yukarıdakı harita sehirdeki ana hatları gösteriyor ( tramvay ve otobüsler bu planda gösterilmemiş). Lıla renklı U2 ve yeşil hatli U4 hattı sehirin merkezini bir daire seklinde tamamlizor. U4 hattının bir özelligide yazlik saray olan Schönbrunn ve bahcesindekı hayvanat bahcesıne gitmeniz icin gereki metro hattı.

Planda ortada gözükenö kırmızı ve portakal renkli hattın kesiştigi yer de sehir meydanı olan Stephansplatz meydanı, meydana ismini veren Katedral de bu meydanda.

Genelde turlar sehirde kısa süreli kaldığı icin sizin kalacagınız süree uygun bileti secebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise eger bileti otomatlardan alırken damgalatmadı iseniz, metroya binmeden önce durakların girislerindekı mavı renkli damga kutularından ya da tramvay ve otobüslerin icindeki mavı kutulara sokarak damgalantmanız gerekiyor, aksi takdirde biletiniz gecersiz sayılır. Biletlerin gecerliligi damga saati ile baslar ve o baz alınarak hesaplanır.Haftalik biletler icin damgalama gerekmiyor zaten onlar pazar gece yarisindan ertesi pazar gece yarisina kadar gecerli.
Bu linkten  Viyana toplu tasıma sirketi sayfasına ulasarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.
https://shop.wienerlinien.at/index.php/tickets
Metrolar cuma gece ve cumartesı gecelerı sabaha kadar aralıksız calısıyor, 24 saat acıklar yanı, bu da aklınız da bulunsun.

Şimdiden iyi gezmeler :)

1 yorum:

Adsız dedi ki...

iste biri bu!

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin