Pazartesi, Ocak 16, 2006

Karlar,daglar,taslar ve Wörthersee

Klagenfurt seyahatlerimiz güzel bölümlerinden biride Wörthersee cevresinde yaptigmiz yürüsler.Wörthersee yaklasik 20km2 alani ve 16,5km uzunlugu ile Kärnten eyaletinin en büyük gölü.Derinlik acisindan da hicte göz ardi edilecek bir göl degil, en derin yeri 85 metre civari.Özellikle cevrede daglarin gölün icinde devam etmesi tam bir tabiat harikasi.
Kislari ender de osla göl donuyor, bundan birkac sene önce yine böyle oldugunda , üzeri insan kayniyordu.Buz kalinligi belli bir seviyeye gelince gölün belli bölümleri kullanima aciliyor.Artik, yürüyenlermi, buz pateni yapanlarmi, buz hokayi oynayanlarmi ,kimi ararsaniz ora.Bu sene daha sonmadi göl ama su önümüzdeki hafta icinde olabilir diyorlar.O zaman size buz üstü fotolarini yollarim.Bu arada MOH dün ,Avusturya -Macaristan arasindaki Neusiedler gölünde paten yapmaya gitti, bunla ilgili blogunda yazdi , isteyenler okuyabilir.
Yazlari göl ve cevresi tam bir senlik alanina dönüyor , zaten bircok plaj var.Su kalitesi icme suyu kalitesinde oldugu söyleniyor, daha denemedim ama ,öyle diyorlar. Yazlari da ayri bir güzel anlayacagiz.Cevre sehirleri birakin cevre ülkelerden oldukca cok sayida turist de bu bölgeye geliyor.Sonucta 1 saatlik mesafede Italya ve Slovenya var.
Gölün cevresinde ev sahibi olmak büyük prestij anlamina geliyor burda, hele bir de sahsi rihtimlari var ,olay tamamlanmis oluyor.

Mayolu resim ve kar sanirim güzel bir tezat olusturmuslar, ya denize atlama tahtasina ne demeli..


Hiç yorum yok:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin