Pazar, Mayıs 10, 2009

Anneler Günü, güzel bir yürüyüs ve bir de güzel film


Tabi ki önem sirasi ile baslamak lazim, öncelikle sevgili annemin ve diger annelerin "bu izin gününü" kutluyorum, yarin hayat yine aynen devam ediyor, isbasi :)

Gecen hafta Tuna kanalinin kuzeyine dogru bir yürüyüs yapmistim, dünde sehir tarafina dogru bir uzandim diyelim. Tuna Nehrinin sehir icinden gecen kanal bölümünde iki tarafinda da hem yayalar hem de bisikletler icin özel yollar var.


Özellikle güzel havalarda bu yol üzerinde tam anlami ile yogun bir "trafik" oluyor. Yesilliklerde yatanlar, güneslenenler, piknik yapanlar da cabasi.Allahtan acik atese izin vermiyorlar yoksa burasi da ocakbasi havasina bürünüverirdi :).


Kanal boyunca son senelerde yeni lokaller, "plajlar" ve eglence yerleri aciliyor. Hatta bir de havuz gemisi var kanalda, bir tarafi plaj, diger tarafinda ise oldukca büyük sayilabilecek bir havuz.


Bu gemi ise ünlü mimar " Hundertwasser" stilinde yapilmis bir gezi teknesi. Bu tekneler ile Tuna nehrinde gezi programlari var, bizim Bogaz turlarinin gariban denizi olmayan halk versiyonu diyelim :)
Gelelim filme. Bir Italyan filmi, ismi " Pranzo di ferragosto".

Filmin basrolünde Gianni DiGregorio var, ayni zamanda da yönetmen. Olaylar Roma´da geciyor. Ortayaslarda, bekar bir erkek olan Giovanni annesi ile beraber bir apartman dairesinde yasamaktadir. Ama finansal durumlari pek parlak olmadigindan basi apartman yönetimi ile de derttedir. Biriken kiralari konusmak icin gelen apartman yönetici ona ilginc bir teklifde bulunur. Giovanni eger yöneticinin annesini birkac günlügüne evinde misafir edebilirse, borclari konusunda yönetici de ona yardimci olacaktir( Ferragosta Italya ve diger bircok katolik ülkede kutlanan en büyük dini tatil günlerinden biri, Meryem´in gökyüzüne yükselisinin kutlanmasi , 15 Agustos´a denk geliyor. 15 Agustos´un gecmisi oldukca eskilere dayaniyor. Bu gün ayni zamanda yilin en sicak günü olarak kabul edilip, hatta köleligin oldugu dönemler de bile herkes icin gecerli, köleler de dahil, bir tatil günü olarak ilan edilmis. Hala 15 Agustos Italya icin tatilinin baslangici ve insanlarin akin akin serin yerlere, deniz kenarlarina dogru yola ciktigi bir dönem). Baslangicta sadece yöneticinin annesi ile olmasi planlanan olay bir anda iki kisiye, sonradan da eklenen bir kisi ile toplam 3 "altin kizin" daha eklenmesi ile sonuclanir. Giovanni artik annesi ile beraber bu dört bayana yemekler hazirlamakla, onlara hizmet etmekle görevlidir. Ilk baslarda biraz yadirgasa da aslinda bu isin tam ona göre oldugunun farkina varir. Günlük yasamda gecen konusmalar, yemek hakkindaki yapilan tartismalari ile, altin kizlarin yaramazliklari biraraya gelince gercekten de güzel bir film ortaya cikmis.


Bu sayfada yönetmen ile yapilmis güzel bir röportaji da bulabilirsiniz.

Herkese güzel bir hafta diliyorum, aileniz ile, sevdikleriniz ile beraberseniz bunun degerini bilin.


sevgiler,
Mr. TD

1 yorum:

İPEK dedi ki...

Güzel dilekler, güzel fotoğraflar ve güzel bir film önerisi için, teşekkürler...

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin